Masaż przyrządowy wykonywany jest z zastosowaniem specjalnych urządzeń i aparatów jako źródła bodźca dla masowanych tkanek.
Rodzaje masażu przyrządowego:

 • Masaż wibracyjny
 • Masaż podciśnieniowy
 • Masaż pneumatyczny
 • Masaż synkardialny
 • Masaż próżniowy bańką
 • Masaż w fotelu masującym
 • Masaż na łóżku masującym
 • Masaż na stole i w kabinie do suchego masażu wodnego
 • Masaż taśmowy
 • Masaż ultradźwiękowy


Masaż wibracyjny

Wibracją nazywamy krótkotrwałe rytmiczne uderzenia o powierzchnię ciała, w wyniku których powstają w tkankach drgania. Źródłem drgania w aparatach może być prąd elektryczny, sprężone powietrze lub ciśnienie wody.

Podczas wibracji należy przestrzegać zasady, że im bardziej napięty jest dany obszar tkanek, tym delikatniej musi być wykonana wibracja.

Do wibracji najczęściej stosuje się aparaty Aquavibron i Redor

 • Aquavibron jest ręcznym aparatem wibracyjnym o częstotliwości około 7000 drgań na minutę, wytwarzanych przez przepływającą wodę oraz o zmiennej amplitudzie. Kształt i rodzaj membrany zależą od masowanej części ciała.


 • Redor to urządzenie elektryczne, przekazujące drgania za pośrednictwem specjalnych taśm, których stopień naprężenia wpływa na siłę bodźca. Aparat służy do masażu stosowanego na duże części ciała lub grupy mięśniowe (grzbiet, udo, ramię)

Masaż taśmowy

Rodzaj masażu wibracyjnego. Wykonywany masażerem taśmowym - urządzeniem elektrycznie przekazującym drgania za pośrednictwem specjalnych taśm, których stopień naprężenia wpływa na siłę bodźca. Masaż na wybrane części ciała stosowany w celu zlikwidowania cellulitu i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Wskazania:

? Stany pourazowe narządu ruchu

? Stany wzmożonego napięcia mięśniowego

Przeciwwskazania:

? wysoka temperatura ciała (powyżej 38°C)

? ostre i podostre stany zapalne stawów i ścięgien

? przerwanie ciągłości skóry

? wczesny okres po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach

? zapalenie żył

Masaż podciśnieniowy

Masaż podciśnieniowy polega na miejscowym przymocowaniu kilku przyssawek połączonych z aparatem wywołującym ujemne ciśnienie. W trakcie zabiegu następuje wessanie do końcówek aparatu masowanych okolic ciała, co powoduje ich intensywne przekrwienie, odżywianie i regenerację. Do masażu używa się płynnego środka poślizgowego (oliwka). Wyróżniamy masaż podciśnieniowy labilny i stabilny.

Wskazania:

? Mięśniobóle i nerwobóle

? Stan zapalny korzonków nerwowych

? Stany zakwaszenie mięśni po wysiłku fizycznym

Przeciwwskazania:

? Zmiany dermatologiczne na skórze pochodzenia grzybiczego, ropnego lub alergicznego

? Stan ogólnego osłabienia organizmu

? Kruchość naczyń krwionośnych

Nie wolno wykonywać masażu na okolicę serca, w obrębie głowy i szyi, na gruczołach piersiowych.

Masaż pneumatyczny

Zwany masażem barycznym to zabieg, do którego używa się specjalnego aparatu połączonego z mankietami albo specjalnej komory cylindrycznej.

Polega na naprzemiennym wtłaczaniu powietrza do specjalnie skonstruowanych mankietów i jego wypuszczaniu w odpowiednich proporcjach czasowych. W trakcie powstawania dużego ciśnienia w mankiecie założonym na kończynę masowane tkanki są uciskane, co powoduje przemieszczenie krwi i chłonki.

Wskazania:

? Zaburzenia krążenia obwodowego

? Zaburzenia odżywcze skóry i mięśni

? Regeneracja powysiłkowa

Przeciwwskazania:

? Kruchość naczyń włosowatych

? Uszkodzenie skóry

Masaż synkardialny

Zabieg to którego używa się specjalnego urządzenia sprzężonego z aparatem do EKG. Zasadą jest synchronizacja ucisku mankietu pneumatycznego na naczynia obwodowe z fizjologicznym cyklem pracy serca. Podczas zabiegu w momencie skurczu tętnic następuje ucisk wzmacniający siłę skurczu. Im niższe ciśnienie skurczowe tym większą siłę ucisku należy zastosować.

Wskazania:

? Zgorzel cukrzycowa

? Zgorzel miażdżycowa

? Zwężające stwardnienie tętnic

? Żylaki kończyn

? Pourazowy lub pooperacyjny obrzęk kończyn

Masaż próżniowy bańką

Zabieg przeprowadzany za pomocą bańki lekarskiej bezogniowej, ogniowej lub gumowej.

? Bańka bezogniowa- powietrze wypompowuje się za pomocą specjalnej pompki, uzyskując próżnię

? Bańka ogniowa-zabieg przeprowadza się na gorąco, wysmarowane spirytusem ścianki podpala się i przykłada w określone miejsce, tlen spala się i wytwarza się próżnia

? Bańka gumowa- przykłada się bańkę w określone miejsce, próżnię uzyskuj się przez naciśnięcie gumowej kopuły i nagłe zwolnienie

Wskazania:

? Zaburzenia krążenia obwodowego

? Zaburzenia odżywcze skóry i mięśni

? Regeneracja powysiłkowa

Przeciwwskazania:

? Kruchość naczyń włosowatych

? Uszkodzenie skóry

Masaż w fotelu masującym

? Masowanie grzbietu za pomocą ugniatania, oklepywania, wałkowania, uda i łydki zostają wprawione w wibrację

? Fotel z dwugłowicowym mechanizmem do masażu karku i czterogłowicowym do masażu barków i grzbietu, wibracje do masowania pośladków i mechanizm uciskający łydki

? Fotel wyposażony w ozonator i anionizator. 3 programy masażu: dla przemęczonych partii ciała, relaksacyjny całego ciała i pobudzający całe ciało

? Masaż rolkowy- fotel z wielkim walcem, na którym są umieszczone drewniane drążki masujące

Masaż na łóżku masującym

Łóżka są wyposażone w materac który zawiera we wnętrzu projektor przesuwający się w górę i w dół. Materac masuje okolicę kręgosłupa, pośladki i tylną stronę ud. W materacu znajduję się także płyta emitująca promieniowanie podczerwone wnikające w głąb tkanek i i rozgrzewające organizm od wewnątrz.

Masaż działa rozluźniająco na mięśnie całego ciała, a w szczególności na mięśnie przykręgosłupowe, wspomaga leczenie różnych schorzeń. Rozgrzanie tkanek wpływa korzystnie na krążenie krwi, dotlenia i odżywia organizm i przyspiesza tempo przemiany materii.

Masaż na stole i w kabinie do suchego masażu wodnego

Suchy masaż wykonywany jest na specjalnym łóżku lub w kabinie, w których zamontowany jest system dysz wysokociśnieniowych. Strumień wody kierowany jest na ciało pacjenta, które jest oddzielone specjalnym elastycznym tworzywem, tak, że pacjent nie ma kontaktu z wodą i może być masowany w ubraniu. Masażem obejmuje się tylną stronę ciała i strony boczne. Czynnikiem masującym jest strumień wody, który ruchem okrężnym przesuwa się od stóp do karku.

Masaż ultradźwiękowy

Inaczej mikromasaż tkanek, zabieg wykonywany za pomocą aparatów lub przetworników ultradźwiękowych, składającego się z generatora prądu elektrycznego wielkiej częstotliwości i generatora drgań ultradźwiękowych, który jest jednocześnie aplikatorem fal ultradźwiękowych.

Wskazania:

? Oczyszczenie skóry

? Głębokie nawilżenie

? Wygładzanie zmarszczek

? Usuwanie nieprawidłowej pigmentacji skóry i przebarwień

? Redukcja opuchlizn

? Zapobieganie przerostom blizn

Przeciwwskazania:

? Nowotwory złośliwe

? Zakrzepowe zapalenie żył

? Rozrusznik serca

? Nadciśnienie tętnicze

? Choroby psychiczne

Bibliografia:

? L. Magiera - ? Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej?

? L. Magiera, T. Kasperczyk - ? Masaż z elementami rehabilitacji?

? L. Magiera, R. Walaszek - ?Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej?